Anasayfa Medya Haberler Koronavirüs, Çimento Satışını Düşürdü!
Koronavirüs, Çimento Satışını Düşürdü!

Koronavirüs, Çimento Satışını Düşürdü!

Dünya geneli etkili olan Koronavirüs salgını bütün sektörler gibi çimento sektörünü de olumsuz etkiledi. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB)’nin 6 aylık ihracat rakamları raporu ile 2020 yılının Ocak - Nisan ayı üretim ve satış raporu salgının sektöre net etkilerini ortaya koydu. Rapora göre Ocak-Nisan arası çimento üretimi yükselirken, satışlar ise düştü.

Çimento Üretimi 17.4 Milyon Tona Ulaştı!

TÇMB Başkanı Dr. Tamer Saka, çimento sektöründe yılın ilk çeyreğinde daralma yaşandığını söyledi. Daralmanın nedeninin dünya geneli etkili olan COVİD-19 pandemisi olduğunun altını çizen Saka, “Buna rağmen yılın ilk yarısında ihracatta artış yaşandı. Bu artış ki artış sektör adına umut verici bir gelişme. Ancak ihracattaki artışı iç pazara da yansıtmak gerekiyor. İç satışlardaki mevcut durumu korumak için de alınacak ekonomik önlemler büyük önem taşıyor. " dedi.

Rapora göre çimento üretiminin geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 2020 yılının ilk 4 ayında yüzde 5,6 oranında artarak 17.4 milyon tona ulaştığının altını çizen Saka, “Ancak buna rağmen pandemi nedeniyle satışlar geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 2,5 düşüşle 12,7 milyon ton seviyesinde gerçekleşti.” diye konuştu.

Çimento İhracatı Yüzde 23 Arttı

Çimento ihracatının ise 2020 yılının ilk 6 ayında yüzde 39 oranında artarak 15,8 milyon ton seviyesine ulaştığının altını çizen Saka, “Sektördeki ihracat geliri ise yüzde 23 oranında artarak 546 milyon dolarak ulaştı.” ifadelerini kullandı.